Strach a dôvera ako najsilnejšie zbrane manipulácie

Autor: Petra Szallayová | 25.3.2015 o 19:15 | (upravené 9.4.2015 o 16:27) Karma článku: 12,33 | Prečítané:  3551x

Milé dámy, ale aj milí páni. Nedá mi, nepodeliť sa svojou skúsenosťou, ktorú som za posledný rok prežila. Moja skúsenosť sa týka všetkých dám samozrejme aj pánov preto, aby mohli tento článok ukázať, poslať, zdieľať svojim dámam.

Som žena. Na gynekologické preventívne prehliadky chodím raz ročne, tak ako sa preventívne prehliadky odporúčajú. Veď čo ak... Všetko čo nám vsugerúvajú dámske magazíny, média, reklamy a aj lekári. Minulý rok som si hľadala nového gynekológa. Nájsť dnes gynekológa je umenie, avšak podarilo sa. Na odporúčanie som navštívila pani doktorku, ktorá je vraj výborná diagnostička. Pani doktorku nebudem menovať, aj keď by si zaslúžila byť menovanou, no z môjho pohľadu je to zbytočné, pretože takých lekárov ako je ona, je ako húb po daždi. Na odporúčanie som zavolala do ambulancie, aby som si dohodla termín. Dovolať sa bolo snáď nemožné, no aj na mňa sa usmialo šťastie a termín bol na svete- o 2 mesiace! Nerobila som si z toho ťažkú hlavu, keďže išlo o „obyčajnú“ preventívnu prehliadku.

O dva mesiace teda sedím v čakárni. Čakáreň bola krásna, moderná a dokonca sme v nej čakali iba tri ženy. Prišla som na čas, na dohodnutú hodinu, no pani doktorke nevyšiel čas, a tak som prišla na rad o 45 minút neskôr. Hovorím si: „Nebudem z toho robiť vedu, predsa ďalšia bude až o rok.“  Po vyzvaní sestričky som vošla do ambulancie. Ambulancia bola ešte krajšia ako čakáreň, pani doktorka ma čakala v ambulancii v športovom oblečení, vyparádená a plná optimizmu. Nuž dobre, tak biele plášte sú dnes už out, a tak som sa viac pri športovom oblečení v mysli nepozastavovala. Pani doktorka už mala pred sebou moju kartu, avšak ju ešte zaujímali choroby v mojej rodine, alergie, dedičné ochorenia a podobne, ako to už u lekára býva. Áno je to prirodzené a správne. Pani doktorka sa ma sebavedomím hlasom pýta: „A proti HPV ste zaočkovaná!?“ Pravdu povediac gynekológa navštevujem od svojich 11 rokov a do tohto dňa ani jeden z lekárov mi túto otázku nepoložil, ani jeden z nich ma nechcel zaočkovať. Moja odpoveď preto bola prostá: „Nie, nebola som zaočkovaná.“  O vakcíne som už niečo počula, niečo prečítala, a tak som pani doktorke dodala argument: „Vakcína je predsa, pre dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk.“ Pani doktorka na svoju argumentáciu nenechala dlho čakať a zvýšeným hlasom mi vysvetlila, že zaočkovať sa proti vírusu HPV je ako keď každý deň pijem vodu, inak by som umrela od smädu a dehydratácie. Zároveň mi ihneď predložila brožúru, na ktorej bola dáma so šedivými vlasmi, ale bez jedinej vrásky, s nádherným bielym úsmevom, v objatí svojej dcéry, ktoré vo mne vyvolali pocit nesmrteľnosti, s nápisom: „Vakcína proti HPV už aj pre ženy do 50 rokov.“ „Vidíte? Vakcína je  už aj pre ženy do 50 rokov! Tak kedy Vám môžem dať termín? Sú to tri vakcíny v priebehu 6 mesiacov.“ V rýchlosti mi vysvetlila. Nedala som sa ovplyvniť a opýtala som sa: „Pani doktorka, aké vedľajšie účinky má táto vakcína?“ Neviem sa rozhodnúť, či jej odpoveď bola pre mňa prekvapivá alebo nie. No uznajte: „ŽIADNE!“ Vy by ste tomu uverili? Však už na základnej škole sme sa učili, že nič na svete nie je 100% a vakcína so žiadnymi vedľajšími účinkami? No to musí byť naozaj zázrak. Cena jednej vakcíny sa pohybuje od 99€- 137€, musíte sa zaočkovať 3x. Samozrejme, keď ide o zdravie nebudeme hľadieť na peniaze. Moja odpoveď napriek tomu bola stále NIE!, nedám sa zaočkovať. Ešte sa ma opýtala: „Prečo?“ Nemala som už síl bojovať s veternými mlynmi, a tak som použila diplomatickú odpoveď: „Zo zásady.“ Však čo je koho do mojich zásad.

Milé dámy a milí páni. Prišiel ten čas. „Nech sa páči, idem Vás vyšetriť.“ Viem ako to u gynekológa chodí, nemusela mi vysvetľovať. Po minúte tichého vyšetrenia pani doktorka vykríkla: „Tak, Vy to už máte!“ Oblial ma studený pot. Asi je naozaj dobrá diagnostička. Vyšetrovala ma asi 15 minút a poviem Vám, bolo to najbolestivejšie vyšetrenie aké som zažila. Nepovedala som ani slovo a od bolesti mi už vyhŕkla aj slza. „Dobre, môžete sa obliecť“ Obliekla som sa, vrátila k pani doktorke, ale tá so mnou už nekomunikovala. Opýtala som sa: „A čo mám pani doktorka?“  Tvárila sa, že pracuje a neodpovedala. Opäť sa jej pýtam: „Ako sa to dá liečiť?“ Na odpoveď som už dlho nečakala. „Jediná možnosť liečby je očkovanie.“ Podala mi kartičku poistenca, povedala, že počkáme na výsledky a že sa jej mám ozvať ohľadne termínu očkovania. Áno stalo sa to, čo ona pravdepodobne očakávala. Zasiala do mňa strach o moje zdravie, o môj život. veď strach a dôvera je prirodzená ľudská vlastnosť. A lekári vedia, ako s ňou narábať. Prečo by sme lekárom nemali dôverovať? Však už len to, že sa pred nimi obnažíme a vyrozprávame tajomstvá, ktoré nás trápia je obrovská dôvera voči lekárom.

V strachu som žila ďalšie štyri mesiace, výsledky samozrejme vraj potvrdili jej diagnózu. Neverila som tomu. Čím viac som pátrala, čím viac som sa delila s týmto príbehom, čím viac som sa pýtala ľudí vo svojom okolí, na vakcíny, čím viac informácii som mala, tým viac som bola presvedčená o tom, že som mala byť obeťou farmaceutického lobingu. Ona bude za moju vakcínu, za môj život ležať na Bahamách. Pani doktorke nezávidím jej peniaze, jej auto, ani žiadne kongresy, ktoré sú platené farmaceutickými firmami, ale kto dal právo lekárom, aby v tento neprospech rozhodovali o našich životoch. Hippokrates??? Vedľajšie účinky vakcíny: neplodnosť aj smrť. Farmaceutický priemysel je jeden z najväčších svetových biznisov. V skratke: Na to aby farmaceutický priemysel žil ďalej a minimálne tak dobré ako žije dodnes, potrebuje chorých ľudí- klientov. Na čo sú im zdraví ľudia? Hovorí sa „Dajte mi moc a ja Vám dám ilúzie.“ Presne o tomto farmaceutický priemysel je. Choroby dnešnej doby sú rakovina, obezita, depresia. Na rakovinu vraj nie je liek. Nie som odborník, ale tvrdenie mojej lekárky, že jediným spôsobom liečby je vakcína, sa týmto pádom vyvracia. Depresia? Ľavou zadnou ju dnes diagnostikuje lekár komukoľvek. Predsa príznaky musí mať každý človek, ktorý má emócie. Smútok, zúfalstvo, strach, úzkosť sú prirodzené ľudské vlastnosti. Prečo by som nemala plakať, keď situácia v mojom živote jednoducho nie je práve radostná? Chcem smútiť, chcem plakať, chcem byť zúfalá napríklad z lásky, pretože toto je život. Napríklad také antidepresíva z nás predsa robia otupených, chladných ľudí. Farmaceutické spoločnosti však potrebujú peniaze a moc a idú si za tým. Sľubujú nám nesmrteľnosť avšak pravdou je opak. Čím sme viac chorí, tým lepšie sa majú farmaceutické korporácie. Vynachádzajú vždy nové a nové choroby a potom lieky na ne. Lekár je spojkou medzi farma firmou a pacientom/ klientom. V akomkoľvek biznise ide vždy o to, ako to podáme a ako sa reprezentujeme.

A ako som dopadla ja? Neliečila som sa. Po mesiacoch strachu som  sa rozhodla pre iného gynekológa. Nepotreboval moju zdravotnú kartu. Objednala som si termín preventívnej prehliadky. Termín o týždeň, vyšetrenie nebolestivé, komunikácia so mnou/ pacientom výborná, poplatok 50€ pred vyšetrením, ale žiadne vakcíny, žiadne recepty na lieky. Výsledky z vyšetrenia mi prišli o 7 dní. Na moje prekvapenie, žiadne HPV, žiadna rakovina krčka maternice, žiadna zhoršená cytológia. Všetky hodnoty som mala v norme a v ten deň konečne aj dobrý spánok. 

Milé dámy a milí páni, nikdy nie je nič iba čierne alebo iba biele. Nedajte sa oklamať v tomto prípade lekárom. Buďte obozretní a nerobte paniku. Kým sa rozhodnete pre tak dôležitý krok ako je očkovanie, preverte si to. Oplatí sa!

Rada by som tento príbeh ukončila citátom známeho, múdreho a uznávaného človeka: „Svet je nebezpečné miesto pre život. Nie kvôli tým, ktorí činia zlo, ale kvôli tým, ktorí sa naň pozerajú a nerobia nič.“ Albert Einstein.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?